rahatlatan Dini Sohbetler

rahatlatan Dini Sohbetler

Etiketler İnsanı rahatlatan Dini Sohbetler İslam bilgi
islami sohbet rahatlatan Dini Sohbetler
Kategori dini-sohbet
Bu İslami Sohbet Sayfasi 64 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dini Sohbet

rahatlatan Dini Sohbetler Hakkında Detaylar

İslami sohbet sitemizde İnsanı rahatlatan Dini Sohbetler isimli yazi dizmizimde İslam bilginlerine göre Allahın varlığı gözle görülmesi mümkün değildir. Çünkü ayette de belirtildiği üzere onu hiçbir göz idrak edemez fakat o bütün gözleri idrak eder denilmiştir

 

Komşu Hakkı Nedir

Komşu; ev, işyeri, arazi, köy, şehir ve ülke bakımından yakın olanların aldıkları addır. Komşu hakkı ise, ailemizden sonra en yakın sosyal çevremizi oluşturan komşularımız için yerine getirmemiz icap eden bir dizi hak ve sorumlulukları ifade eder.İslami sohbet

İyi  veya kötü günlerimizde en yakın çevre ile temas halinde bulunmayı gerektirir. Darlık zamanda yardımlaşma, normal zamanlarda ziyaretleşme, sır sayılabilen halleri gizleme, birbirinin halinden etkilenme, hatta komşunun mülkünü satın almada öncelik hakkına sahip olma, komşulukla ilgili bir dizi hak ve sorumlulukların kaynağını teşkil etmiştir. Kur’an-ı Kerim’de komşu ilişkisinden şöyle söz edilir:

Komşu Hakkı Ayet-i Kerime

Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve maliki bulunduğunuz  kimselere iyilik edin…nisa süresi 36.

Göklerdeki yıldızlara baktığımız zaman bir ahenk göze çarpar. Gözümüzü yeryüzüne çevirdiğimiz zaman canlı ve cansız varlıkların arasında bir intizamın hüküm sürdüğü görülür.

Göklerdeki ve yeryüzündeki ahenk, her şeyin kendi vazifesini yapması ve hududunun dışına çıkmaması ile kabil olmaktadır.

Toplu halde yaşayanların arasında huzurun tesisi için, dinimiz birtakım vazifeler emretmiş bulunmaktadır. Bunlardan birisi de komşu hakkı hususudur. Komşu hakkı hususlarının zamanında ve tam olarak yapılması, komşular arasında sevginin devamını temin eder.

Kimler Komşu Sayılır?

Komşu denildiği zaman akla ilk olarak evimizin civarında oturanlar gelir. Dükkân, bağ ve bahçemizin etrafındaki mülk sahipleri de komşularımız sayılmaktadır. Evimizin dört tarafında kırk hane sahibi bizim komşumuzdur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde buyuruyorlar ki:

Allah katında arkadaşların hayırlısı, arkadaşına hayırlı olandır. Allah katında komşuların hayırlısı, komşularına hayırlı olandır.

Hadis-i Şerif

Komşunun komşu üzerindeki hakkı nedir?

Hayırlı bir komşu olabilmek için, komşularımızın bizim üzerimizdeki komşu hakkı hususunu bilmemiz gerekir. Hadis-i şeriflerden yola çıkarak Komşu hakkı kabaca şunlardır:

 • Davet ederse icabet etmek,
 • Hasta olursa geçmiş olsuna gitmek,
 • Cenaze olursa hazır bulunmak,
 • Başına bir felaket gelirse teselli etmek,
 • Başsağlığı dilemek;
 • Sevineceği bir şeye sahip olduğunda tebrik etmek,
 • Yardım isterse işini görmek,
 • Borç isterse vermek,
 • Dışarıda bulunduğu zaman malını ve ırzını korumak, komşuluk haklarından bir kısmıdır.
 • Komşunun komşu üzerindeki hakkı nedir

  Dinimiz, komşulara iyilik yapma hususunda da bir sıralama getirmiştir. Komşularımıza iyilik yapmada, bize olan yakınlıklarını dikkate almamız gerekir. Müslüman ve hısım olan komşu birinci derecede hak sahibidir. Sonra Müslüman komşu, daha sonra Müslüman olmayan komşular gelir. Bunlar derece itibariyle birbirine eşit iseler, evinin kapısı en yakın olandan başlamak gerekir. Hazreti Ayşe (r.ah.) validemiz Peygamber Efendimize (s.a.v.) sormuş:

  “Benim iki komşum var. (Bir şey vermem gerekirse) hangisine hediye edeyim?” Resul-i Ekrem:

  “Kapı itibarı ile sana en yakın olana” buyurdular.

  Komşu haklarında, onlara karşı gösterilecek saygı ve vergide, zengin ve fakir ayrılmaz. Peygamber Efendimiz, mutlak, zengin ve fakiri içine alan bir ifade ile:

  “Ey Ebu Zer, çorba pişirdiğin zaman suyunu çoğalt ve komşunu da gözet” buyurmuşlardır. Komşu yoksul ise ona yardım etmek zaruri bir hal alır. “Yanındaki komşunun aç olduğunu bildiği halde karnını doyurup yan gelip yatan bana (hakkı ile) iman etmiş değildir” hadisi şerifi üzerinde çok iyi düşünmek gerekir.

  Resulullah Efendimiz (s.a.v.) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:

  Cebrail (a.s.) bana komşu hakkına riayeti tavsiyeden ayrılmadı. (O kadar ki) komşuyu (komşuya) varis kılacak (bir hüküm getirecek) zannetmiştim.

  Hadis-i Şerif

  İzahına çalıştığımız bu vazifeler, komşular arasına huzur getirir. Bunların yapılmaması da ahenkli bir yaşamayı imkânsız kılar.

  Muhafaza ile mükellef bulunduğu komşu haklarına tecavüz, Allah’ın kahrını üzerine çekmek olur. Fahri Kâinat Efendimiz buyuruyor ki:

  Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa komşusuna eza vermesin. Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa misafirine ikram etsin. Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa hayrı söylesin veya sükût etsin.

  Hadis-i Şerif

  Cenab-ı Hakk, Hadis-i şerifler ve Ayet-i kerimeler ışığında açıklamaya çalıştığımız Komşu Hakkı hususunda cümle ümmet-i Muhammed’i muvaffak eylesin. Amin.


  Bu yazımızı beğendiyseniz Kadınlarla ilgili Dini sohbet yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

  İslami sohbet platformu olarak Paylaşarak Hidayete Vesile Ol:diyor ve bir dahaki makalede buluşmak üzere sizlere Allaha meanet eıyrouz..

Sıradaki İslami sohbetler

 • islam isminin anlamı islam isminin anlamı İslami sohbet Yusuf islam isminin anlamı nedir Yusuf islam ne demek Yusuf islam ismi Kuranda geçiyor mu
 • kandilinde oruç tutulur mu kandilinde oruç tutulur mu Son günlerde Kandillerin yaklaşmasi ile birLikte Google aramalarinda Mevlid kandilinde oruç tutulur mu diyanet, Mevlid Kandilinde tek gün oruç tutulur mu diye aramalarin çoğaldiğini gormekteyiz Buna istinaden Güzel bir yazi hazirladık
 • Ağlatan Dini sohbet Ağlatan Dini sohbet Allah hepimize imanla ölmeyi nasip etsin inşallah Ağlatan Dini sohbet En Güzel Dini Vaazlar Dini Sohbetler Vaaz Kadınlarla ilgili Dini sohbetler yazılı Ölüm hikayeleri kısa Rahatlatan Dini sohbetler Allah korkusundan ağlayan dini hikayeler,Geylani KARAASLAN HOCAMIZDAN sizler için özel hazirladiğimiz sohbetin devamiinin gelmesini istıyrosaniz bızı takip etmeyi unutmayın sevgili islami sohbet severler
 • Sohbet dinlemenin sevabı Sohbet dinlemenin sevabı Sohbet dinlemenin sevabı,sohbet dinle dini sohbet konuları sohbetin önemi sohbet meclisinde bulunmanın fazileti sohbetin fazileti hakkında hadisler sohbetin önemi ile ilgili hadisler sohbet dinlemenin önemi dini sohbetin önemi ilim meclisinde bulunmanın önemi online dini sohbet dini sohbet sohbet videosu izlemek sevap mı internetten sohbet dinlemenin sevabı var mıdır fetva öğren
 • Dini sohbet ne demek Dini sohbet ne demek Dini sohbet ne demek islami Sohbet nedir, nasıl olmalıdır Evde Dini Sohbetler Yapmanın Fazileti Nedir ,Sohbetin önemi Dini sohbete nasıl başlanır,Dini Sohbet Eden Kişi İki Şeye Dikkat Etmeli
 • Cuma mesajları sözleri. Cuma mesajları sözleri. en güzel 15 Ekim Cuma mesajları sözleri.Birbirinden güzel Cuma mesajları anlamlı sözleri 2021! Kısa uzun Cuma mesajı.Birbirinden güzel anlamlı Cuma mesajları sözleri araştırılan konulardan birisi oldu. Cuma günleri mesaj gönderme geleneği devam ediyor. Müminler ,sevdiklerine veya arkadaşlarına sosyal medya üzerinden mesaj gönderiyor ve onların Cuma günlerini tebrik ediyor..
 • Canlı Saray Canlı Saray Canlı Saray kameralı islami sohbet odaları omegla görüntülü dini sohbet siteleri. Omegle ve dini chat özel islami chat odalarda dini sohbetin tadını çıkarın
 • görüntülü sohbetler görüntülü sohbetler görüntülü sohbet,Omegle Görüntülü Sohbet güvenilir tanışma siteleri Cep telefonunda görüntülü sohbet islami Müslüman kapalı arkadaş bul,sohbet odalarımıza ücretsiz bağlanarak, random görüntülü chat ve sesli sohbet eğlencesine katılabilirsiniz.
 • Sesli dini sohbet siteleri Sesli dini sohbet siteleri Sesli dini sohbet siteleri İslami Sohbet Ve dini Chat Kullanicilarının oldukça yaygın olarak kullandiği bir sistemdir. Bu tarz Dini sohbet odalarinda ücretsiz chat görüntülü sohbet ve görüşmeler yapılmaktadır.Merak eden ziyaretçielrimiz İçin Sevdiklerinizle, hasretini çektiklerinizle anında iletişim kurabilirsiniz.
 • İslami sohbet Kanal 7 İslami sohbet Kanal 7 İslami sohbet Kanal 7 Ücretsiz islami arkadaşlık sitesi şifresiz bedava muhabbet edebilir,üye olmadan kanal 7 chat hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Kanal7 dini Sohbet ile Ücretsiz islami sohbet etmeye doyamayacaksınız