rahatlatan Dini Sohbetler

rahatlatan Dini Sohbetler

Etiketler İnsanı rahatlatan Dini Sohbetler İslam bilgi
islami sohbet rahatlatan Dini Sohbetler
Kategori dini-sohbet
Bu İslami Sohbet Sayfasi 264 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dini Sohbet

rahatlatan Dini Sohbetler Hakkında Detaylar

İslami sohbet sitemizde İnsanı rahatlatan Dini Sohbetler isimli yazi dizmizimde İslam bilginlerine göre Allahın varlığı gözle görülmesi mümkün değildir. Çünkü ayette de belirtildiği üzere onu hiçbir göz idrak edemez fakat o bütün gözleri idrak eder denilmiştir

 

Komşu Hakkı Nedir

Komşu; ev, işyeri, arazi, köy, şehir ve ülke bakımından yakın olanların aldıkları addır. Komşu hakkı ise, ailemizden sonra en yakın sosyal çevremizi oluşturan komşularımız için yerine getirmemiz icap eden bir dizi hak ve sorumlulukları ifade eder.İslami sohbet

İyi  veya kötü günlerimizde en yakın çevre ile temas halinde bulunmayı gerektirir. Darlık zamanda yardımlaşma, normal zamanlarda ziyaretleşme, sır sayılabilen halleri gizleme, birbirinin halinden etkilenme, hatta komşunun mülkünü satın almada öncelik hakkına sahip olma, komşulukla ilgili bir dizi hak ve sorumlulukların kaynağını teşkil etmiştir. Kur’an-ı Kerim’de komşu ilişkisinden şöyle söz edilir:

Komşu Hakkı Ayet-i Kerime

Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve maliki bulunduğunuz  kimselere iyilik edin…nisa süresi 36.

Göklerdeki yıldızlara baktığımız zaman bir ahenk göze çarpar. Gözümüzü yeryüzüne çevirdiğimiz zaman canlı ve cansız varlıkların arasında bir intizamın hüküm sürdüğü görülür.

Göklerdeki ve yeryüzündeki ahenk, her şeyin kendi vazifesini yapması ve hududunun dışına çıkmaması ile kabil olmaktadır.

Toplu halde yaşayanların arasında huzurun tesisi için, dinimiz birtakım vazifeler emretmiş bulunmaktadır. Bunlardan birisi de komşu hakkı hususudur. Komşu hakkı hususlarının zamanında ve tam olarak yapılması, komşular arasında sevginin devamını temin eder.

Kimler Komşu Sayılır?

Komşu denildiği zaman akla ilk olarak evimizin civarında oturanlar gelir. Dükkân, bağ ve bahçemizin etrafındaki mülk sahipleri de komşularımız sayılmaktadır. Evimizin dört tarafında kırk hane sahibi bizim komşumuzdur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde buyuruyorlar ki:

Allah katında arkadaşların hayırlısı, arkadaşına hayırlı olandır. Allah katında komşuların hayırlısı, komşularına hayırlı olandır.

Hadis-i Şerif

Komşunun komşu üzerindeki hakkı nedir?

Hayırlı bir komşu olabilmek için, komşularımızın bizim üzerimizdeki komşu hakkı hususunu bilmemiz gerekir. Hadis-i şeriflerden yola çıkarak Komşu hakkı kabaca şunlardır:

 • Davet ederse icabet etmek,
 • Hasta olursa geçmiş olsuna gitmek,
 • Cenaze olursa hazır bulunmak,
 • Başına bir felaket gelirse teselli etmek,
 • Başsağlığı dilemek;
 • Sevineceği bir şeye sahip olduğunda tebrik etmek,
 • Yardım isterse işini görmek,
 • Borç isterse vermek,
 • Dışarıda bulunduğu zaman malını ve ırzını korumak, komşuluk haklarından bir kısmıdır.
 • Komşunun komşu üzerindeki hakkı nedir

  Dinimiz, komşulara iyilik yapma hususunda da bir sıralama getirmiştir. Komşularımıza iyilik yapmada, bize olan yakınlıklarını dikkate almamız gerekir. Müslüman ve hısım olan komşu birinci derecede hak sahibidir. Sonra Müslüman komşu, daha sonra Müslüman olmayan komşular gelir. Bunlar derece itibariyle birbirine eşit iseler, evinin kapısı en yakın olandan başlamak gerekir. Hazreti Ayşe (r.ah.) validemiz Peygamber Efendimize (s.a.v.) sormuş:

  “Benim iki komşum var. (Bir şey vermem gerekirse) hangisine hediye edeyim?” Resul-i Ekrem:

  “Kapı itibarı ile sana en yakın olana” buyurdular.

  Komşu haklarında, onlara karşı gösterilecek saygı ve vergide, zengin ve fakir ayrılmaz. Peygamber Efendimiz, mutlak, zengin ve fakiri içine alan bir ifade ile:

  “Ey Ebu Zer, çorba pişirdiğin zaman suyunu çoğalt ve komşunu da gözet” buyurmuşlardır. Komşu yoksul ise ona yardım etmek zaruri bir hal alır. “Yanındaki komşunun aç olduğunu bildiği halde karnını doyurup yan gelip yatan bana (hakkı ile) iman etmiş değildir” hadisi şerifi üzerinde çok iyi düşünmek gerekir.

  Resulullah Efendimiz (s.a.v.) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:

  Cebrail (a.s.) bana komşu hakkına riayeti tavsiyeden ayrılmadı. (O kadar ki) komşuyu (komşuya) varis kılacak (bir hüküm getirecek) zannetmiştim.

  Hadis-i Şerif

  İzahına çalıştığımız bu vazifeler, komşular arasına huzur getirir. Bunların yapılmaması da ahenkli bir yaşamayı imkânsız kılar.

  Muhafaza ile mükellef bulunduğu komşu haklarına tecavüz, Allah’ın kahrını üzerine çekmek olur. Fahri Kâinat Efendimiz buyuruyor ki:

  Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa komşusuna eza vermesin. Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa misafirine ikram etsin. Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa hayrı söylesin veya sükût etsin.

  Hadis-i Şerif

  Cenab-ı Hakk, Hadis-i şerifler ve Ayet-i kerimeler ışığında açıklamaya çalıştığımız Komşu Hakkı hususunda cümle ümmet-i Muhammed’i muvaffak eylesin. Amin.


  Bu yazımızı beğendiyseniz Kadınlarla ilgili Dini sohbet yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

  İslami sohbet platformu olarak Paylaşarak Hidayete Vesile Ol:diyor ve bir dahaki makalede buluşmak üzere sizlere Allaha meanet eıyrouz..

Sıradaki İslami sohbetler

 • Mustafa Özcan Güneşdoğdu - Cürmüm ile geldim sana Mustafa Özcan Güneşdoğdu - Cürmüm ile geldim sana Sene 2002 bu ilahi benim dönüm noktam namaza baslamama sebep oldu.. yaş 36 çok şükür Rabbime bütün ümmet-i muhammede nasip olsun, Mustafa Özcan Güneşdoğdu Cürmüm ile geldim sana ilahi sözleri Ey rahmeti bol padişah Cürmüm ile geldim sana sözleri abdurrahman önül - cürmüm ile geldim sana sözleri Cürmüm ile geldim sana Sözleri Cürmüm ile geldim sana Sözleri kime ait Cürmüm ile geldim sana ilahisi
 • Tövbe Niçin Nasib Olmaz Tövbe Niçin Nasib Olmaz Tövbe Niçin Nasîb Olmaz Kardeşlerim hepinize tavsiyem tefekkür ediniz tefekkurun hayatınızı duzene koymaya buyuk faydaları var gunde bir saat tefekkür imanınızı artırır hatalardan arınmanıza büyük faydaları var gunde bir saat tefekkür ediniz ve herkese tavsiye ediniz Tövbesi kabul olmayan günahlar Gercek tövbe nasıl edilir Allah kimlere tövbe nasip eder Tövbesi kabul olmayan 3 kişi Bilerek günah işleyip tövbe etmek Tövbe nedir Tövbe Etmenin Faydaları Tövbe çeşitleri
 • 18 mart Cuma mesajları 18 mart Cuma mesajları 18 mart 2022 Cuma mesajları burada. beraat kandili sonrasi En güzel ve dualı Cuma mesajları yeni haftada da dini sohbet sitemizde aranıyor. Ramazanın habercisi olarak bilinen Berat Kandili ile de birbirinden anlamlı, hadisli söz ve mesajlar öne çıkıyor. Ellerin semaya yükseldiği bu özel geceye özgü Hayırlı Cumalar ve sözleri ile birlikte mesajlarını islami sohbet sitemizde derledik
 • İslama Dönüş Hikayesi İslama Dönüş Hikayesi islami sohbete İhtiyacı olan herkese ulaştıralım İslamiyet bir hayatı nereden nereye taşır Allah a ve Peygambere uzak bir kalbin içindeki boşluklar nasıl doldurulur, yaralar nasıl tedavi edilir? Dünya bütün zevk ve eğlencelerini bir zehir gibi hayatın merkezine yerleştirirken, insan nasıl doğru yolu bulur
 • Muzaffer Yalçın - Seni Görmeyen Gözü Neyleyim Muzaffer Yalçın - Seni Görmeyen Gözü Neyleyim yorumsuz bir ses bir ilahi bu kadar güzel yorumlanıp söylenebilir harika gerçekten Muzaffer Yalçın Seni görmeyen gözü neyleyim sözleri Muzaffer Yalçın ilahileri Seni görmeyen gözü neyleyim Ya resulallah Seni görmeyen gözü neyleyim ilahisi seni görmeyen gözü neyleyim - mustafa sürmeli indir dur Muzaffer Yalçın Ilahileri indir SENİ Görmeyen Gözü Neyleyim Müziksiz Sözler içten ve insanı şiddetle sarsıp toparlıyor. Allah razı olsun emeği geçen herkesten.
 • Abdurrahman Önül Uçun Kuşlar Abdurrahman Önül Uçun Kuşlar Abdurrahman Önül Uçun Kuşlar dinle indir aramalar Abdurrahman Önül Uçun Kuşlar Medine ye mp3 indir abdurrahman önül den uçun kuşlar medine ye sedat uçan uçun kuşlar medineye sözleri sedat uçan dan uçun kuşlar medine ye sedat uçan uçun kuşlar medineye mp3 indir uçun kuşlar medineye doğru Uçun Kuşlar İlahisi Uçun Kuşlar Medineye Müziksiz
 • Ledün İlmi Diye Bir şey Var mıdır Ledün İlmi Diye Bir şey Var mıdır Ledün İlmi nedir, nasıl öğrenilir İslam Dîninde, En Büyük Âlimlerin Dahî Aklının Alamayacağı Ledün İlmi Diye Bir şey Var mıdır Ledün ilmi, kısaca Allah ın istediği kullarına verdiği, durumların ve olayların arkasında bulunan gayb bilgilerini ve sırları bilme yetisi olarak tanımlanır. Kehf Suresinin 65. ayetinin içinde Hz. Hızıra Allah katında rahmet olarak ledün ilmi bahşedildiği söylenir
 • Cemal Kuru Arafat Dağı Cemal Kuru Arafat Dağı Cemal Kuru Arafat Dağı dinle indir Yıllardır bu ilahi aynı hazla dinleniyor.Allah cemal kurudan razı ola. Arafat dağı ilahisini Arafat Dağı ilahisi sözleri Arafat dağının hikayesi Arafat Dağı Arafat Dağı indir Arafat Dağı Gönül Dağı Arafat dağı nedir Arafat dağı nerede ilahileri bizi kendimize getiriyorsunuz allah razı olsun hocam devam et hocam
 • 20 arkadaşlık hizmeti 20 arkadaşlık hizmeti En iyi arkadaşlık uygulamaları 2023 En iyi arkadaş bulma uygulaması En iyi arkadaşlık uygulamaları sohbet siteleri En iyi arkadaşlık siteleri ücretsiz ve uyelıksız türkiye de en çok kullanılan islami arkadaşlık uygulamaları Türk islami sohbet uygulamaları dini sohbet uygulamaları Ücretsiz dini arkadaşlık uygulamaları
 • Günümüzde yapılan ibadetler Günümüzde yapılan ibadetler Dün akşam benim için çok değerli bir dostum ile sohbet ederken aldığı bir eğitimde iki tip insan olduğundan birinin egoya hizmet eden, diğerinin ise bütüne hizmet eden olduğundan bahsetti