islamda çocuk terbiyesi

islamda çocuk terbiyesi

Etiketler İslam ahlakında ,çocuk terbiyesi, nasıl verilmeli
islami sohbet islamda çocuk terbiyesi
Kategori dini-bilgiler
Bu İslami Sohbet Sayfasi 23 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dini Sohbet

islamda çocuk terbiyesi Hakkında Detaylar

islamda çocuk terbiyesi İslam ahlakında çocuk terbiyesi nasıl verilmeli Peygamberimizin çocuklarla ilişkisi Çocuk nasıl terbiye edilir Cocugun terbiyesi kime aittir Çocuğa terbiye ne zaman verilir Bir anne çocuğunu nasıl yetiştirmeli Islam dinine göre kaç çocuk

 

Çocuk nasıl terbiye edilir

Terbiyede esas olanlar:
Zeka:
 Çocuk, ilk gördüğü eşyayı tetkik etme, kurcalama ve sorup öğrenmeye heveslidir. Onun için çocuklara hep iyi ve güzel şeyler gösterilmeli ve soruları doğru cevaplandırılmalı. Böyle çocuğun düşünme kabiliyeti gelişmiş olur. [3-6 yaş arası buna çok dikkat etmeli. Bu zaman dilimi, beyin ve zeka gelişmesi için en önemli devredir.]

Ruh: Hassas ve alıngan çocuklara acı da olsa gerçekleri görmesi ve tahammül edebilmesi öğretilmelidir. Katı ruhlu çocuklar ise onu duygulandıracak, örnekler vererek, hassas olmasına çalışılmalı.

İrade: Güçlü iradeye sahip olmasına çalışılmalı. Zayıf iradeli çocukları biraz serbest bırakıp kendine olan güvenini arttırmalı. İradesi kuvvetli çocuklarda ise terbiye daha sert olmalı. Ancak yine sevgi ve anlayış göstermek şarttır.

Terbiyede şunlar önemlidir:
Din: Allahü teâlânın iyi, çalışkan ve dürüstleri sevdiğini, onları Cennete koyacağını, kötüleri sevmediğini ve bunları da Cehennemde cezalandıracağını öğretmeli.

Sevgi: Terbiyede sevgi gibi, ciddiyet de çok önemlidir. Ana babanın geçimsizliği, hele ayrılığı çocuk ruhunda fırtınalar koparır.

Ceza ve mükafat: Bunu yaparsan, şunu vermeyiz, sokağa çıkarmayız gibi bazı cezalar uygun ise de, kesinlikle dayak atılmamalı. Ceza kalb kırıcı olmamalı, kimsenin önünde de yapılmamalı. Yerinde yaşına göre oyuncak veya bisiklet almak gibi mükafat verilmeli. “Bu bisikleti Kuran-ı kerimi hatmettiğim için babam bana aldı” diyebilmeli.

Oyunlar: Yaşına uygun olarak, çeşitli sporlar bedenin ve zekanın gelişimini sağlar.

Çevre: Hadis-i şerifte, (Kişinin dini, arkadaşının dini gibidir) buyuruldu. İyi çevre ve iyi arkadaş edinmelidir.

islami Sohbet İslamda Çocuk Terbiyesi

İslam’ı ve kitabımız olan Kuran-ı Kerim’i bizlere en güzel şekilde öğreten Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), gerek yaşantısı gerek de ışığıyla bizlere rehber olmaktadır. 7'den 70'e her yaş grubundan insana hak dini anlatan Efendimiz (SAV)'in öğretileri geniş kitleler tarafından benimsenmiştir. Böylelikle de İslam’ı doğru öğrenen ve hakkıyla yaşayan insan, arkasından gelen nesle de örnek olur. Bu anlamda baktığımızda Asr-ı Saadet zamanındaki çocuklar da öğrendiklerini gelecek nesle aktaracakları için çok büyük önem arz etmektedir. 'Ağaç yaş iken eğilir' mantığıyla baktığımızda çocuğa dini eğitimi erken yaşta doğru bir şekilde vermek önemlidir.

PEYGAMBERİMİZ (SAV) ÇOCUKLARI NASIL EĞİTİRDİ?

Anne-babalar, dünyaya getirdikleri her çocuğun temel bakım ihtiyaçlarını karşılama sorumlulukları olduğu gibi onlara dini terbiye vermeleriyle de yükümlüdür. Bunu daha küçük yaşta iken 'tehdit ya da korku yoluyla değil de sevdirerek' aşılamalıdır. Kapasitesine uygun şekilde anlayabileceği bir dil ile anlatmak, oyunlar aracılığıyla anlatılması istenen şeyi anlatmak temel bilgileri öğrenmede en etkili yollardandır. Peki Peygamberimiz SAV bunu nasıl yapardı?

ÇOCUKLARA BAZI GÖREVLER VERİRDİ...

Asr-ı saadette çocukluk çağındaki bazı sahabeler, Peygamberimiz (SAV)'in kendilerine şakalar yaptığını, küçük oyunlar oynadığını, beraber koşuşup neşelerine ortak olduğunu nakletmişlerdir. 

Hz. Enes’in bildirdiğine göre Hz. Peygamber (SAV) çocuklara ayakkabıları düzeltmek, abdest için su ve leğen hazırlamak, misafirlere içecek dağıtmak, mektup taşımak gibi görevler vermiştir. (Buhari, Cihad 74, Vudû 16, Eşribe 21; Müslim, Taharet 69)

ÇOCUKLARA İMAN BİLİNCİNİ AŞILARDI...

Peygamberimiz (SAV)'in çocuklara imanın esaslarının öğretmeye çalışmasını şu örnekten anlayabiliriz: Hz. Peygamber (SAV) henüz ergenlik yaşına gelmemiş İbnu
Seyyad’a “Benim Allah’ın elçisi olduğuma şehadet eder misin?” diyerek, bu
çocuğu iman edip Müslüman olmaya çağırdığını13, yine kendisine hizmet eden
Yahudi bir çocuk hastalanınca, onu ziyarete gittiğini ve bu esnada onu İslam’a
davet ettiğini, çocuğun da babasından izin alarak Müslüman olduğuna rivayetlerden rastlamaktayız.

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV)'İN ÇOCUKLARLA İLİŞKİSİ NASILDI?

Sevgili Peygamberimiz (SAV), çocuklara doğduklarından itibaren şefkat ve merhametle yaklaşmışlardır. Anlayabilecekleri şekilde onların seviyelerine inerek hatta gerekirse oyun ve sohbet yoluyla öğretilerini yapmışlardır. Örneklere baktığımızda; Bir gün Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) torunları Hz. Hasan’a (ra) şu öğütleri vermişlerdir. ‘Hasan! Beş vakit namazını aksatmadan kıl. Sana şüpheli gelen her şeyi terket. İçinde şüphe uyandırmayan şeye yönel. Çünkü doğruluk insanın gönlüne huzur verir. Yalan ise huzursuzluk uyandırır.’ (Tirmizi) 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) torunları olduğu gibi sahabelerin çocuklarına da muallimlik yapmışlardır. Asr-ı saadette yaşı küçük sahabeler Peygamber’imizin (SAV) yanına geldiklerinde her zaman sevgi ve merhametle karşılaşmışlardır. Çocuklara Allah’ın birliğine iman etmeyi, Allah’ın farz kıldığı ibadetleri yapmayı, duadan hiçbir zaman ayrılmamaları gerektiğini söylemiştir.  

Efendimiz (SAV) yaşı ilerlemiş, çoluk çocuğa karışmış sahibelere de eğitim vermişlerdir.  Peygamberimiz (SAV)’in çocukları ibadetlere alıştırma konusunda dikkatli davrandığını; tek secde ile de olsa çocukların namaza alıştırılmalarına, vakit namazları yanı sıra bayram, Cuma ve cenaze namazlarına götürülmelerine ilişkin rivayetlerden de anlamak mümkündür. (Buhari)

İslami sohbet platformu olarak olarak islamda çocuk terbiyesi isimli konumuzun sonuna başka güzel konuda görüşmek umuduyla,hayırla kalınız..

Sıradaki İslami sohbetler

  • islam isminin anlamı islam isminin anlamı İslami sohbet Yusuf islam isminin anlamı nedir Yusuf islam ne demek Yusuf islam ismi Kuranda geçiyor mu
  • kandilinde oruç tutulur mu kandilinde oruç tutulur mu Son günlerde Kandillerin yaklaşmasi ile birLikte Google aramalarinda Mevlid kandilinde oruç tutulur mu diyanet, Mevlid Kandilinde tek gün oruç tutulur mu diye aramalarin çoğaldiğini gormekteyiz Buna istinaden Güzel bir yazi hazirladık
  • Ağlatan Dini sohbet Ağlatan Dini sohbet Allah hepimize imanla ölmeyi nasip etsin inşallah Ağlatan Dini sohbet En Güzel Dini Vaazlar Dini Sohbetler Vaaz Kadınlarla ilgili Dini sohbetler yazılı Ölüm hikayeleri kısa Rahatlatan Dini sohbetler Allah korkusundan ağlayan dini hikayeler,Geylani KARAASLAN HOCAMIZDAN sizler için özel hazirladiğimiz sohbetin devamiinin gelmesini istıyrosaniz bızı takip etmeyi unutmayın sevgili islami sohbet severler
  • Dini sohbet ne demek Dini sohbet ne demek Dini sohbet ne demek islami Sohbet nedir, nasıl olmalıdır Evde Dini Sohbetler Yapmanın Fazileti Nedir ,Sohbetin önemi Dini sohbete nasıl başlanır,Dini Sohbet Eden Kişi İki Şeye Dikkat Etmeli
  • Sohbet dinlemenin sevabı Sohbet dinlemenin sevabı Sohbet dinlemenin sevabı,sohbet dinle dini sohbet konuları sohbetin önemi sohbet meclisinde bulunmanın fazileti sohbetin fazileti hakkında hadisler sohbetin önemi ile ilgili hadisler sohbet dinlemenin önemi dini sohbetin önemi ilim meclisinde bulunmanın önemi online dini sohbet dini sohbet sohbet videosu izlemek sevap mı internetten sohbet dinlemenin sevabı var mıdır fetva öğren
  • Cuma mesajları sözleri. Cuma mesajları sözleri. en güzel 15 Ekim Cuma mesajları sözleri.Birbirinden güzel Cuma mesajları anlamlı sözleri 2021! Kısa uzun Cuma mesajı.Birbirinden güzel anlamlı Cuma mesajları sözleri araştırılan konulardan birisi oldu. Cuma günleri mesaj gönderme geleneği devam ediyor. Müminler ,sevdiklerine veya arkadaşlarına sosyal medya üzerinden mesaj gönderiyor ve onların Cuma günlerini tebrik ediyor..
  • Canlı Saray Canlı Saray Canlı Saray kameralı islami sohbet odaları omegla görüntülü dini sohbet siteleri. Omegle ve dini chat özel islami chat odalarda dini sohbetin tadını çıkarın
  • görüntülü sohbetler görüntülü sohbetler görüntülü sohbet,Omegle Görüntülü Sohbet güvenilir tanışma siteleri Cep telefonunda görüntülü sohbet islami Müslüman kapalı arkadaş bul,sohbet odalarımıza ücretsiz bağlanarak, random görüntülü chat ve sesli sohbet eğlencesine katılabilirsiniz.
  • Sesli dini sohbet siteleri Sesli dini sohbet siteleri Sesli dini sohbet siteleri İslami Sohbet Ve dini Chat Kullanicilarının oldukça yaygın olarak kullandiği bir sistemdir. Bu tarz Dini sohbet odalarinda ücretsiz chat görüntülü sohbet ve görüşmeler yapılmaktadır.Merak eden ziyaretçielrimiz İçin Sevdiklerinizle, hasretini çektiklerinizle anında iletişim kurabilirsiniz.
  • İslami sohbet Kanal 7 İslami sohbet Kanal 7 İslami sohbet Kanal 7 Ücretsiz islami arkadaşlık sitesi şifresiz bedava muhabbet edebilir,üye olmadan kanal 7 chat hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Kanal7 dini Sohbet ile Ücretsiz islami sohbet etmeye doyamayacaksınız