Dini sohbet ne demek

Dini sohbet ne demek

Etiketler Dini sohbet ne demek,Dini Sohbet Eden, Kişi İki Şeye, Dikkat Etmeli
islami sohbet Dini sohbet ne demek
Kategori dini-sohbet
Bu İslami Sohbet Sayfasi 260 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dini Sohbet

Dini sohbet ne demek Hakkında Detaylar

Dini sohbet ne demek islami Sohbet nedir, nasıl olmalıdır Evde Dini Sohbetler Yapmanın Fazileti Nedir ,Sohbetin önemi Dini sohbete nasıl başlanır,Dini Sohbet Eden Kişi İki Şeye Dikkat Etmeli

 

DİNİ SOHBET NE DEMEK

“Sahâbî” ve “sohbet” kelimeleri aynı kökten gelmektedir. Şüphesiz ki bu kelimeler arasındaki mânâ yakınlığı, tesâdüfî değildir. Zira sahâbeyi sahâbe yapan en mühim vesîlelerden biri de, onların Peygamber sohbetinden istifâde bereketine nâil olmuş bulunmalarıdır.

Gerçekten de sahâbe-i kirâm, Resûlullah Efendimiz’e duydukları muhabbet, hürmet ve edep hissiyâtı içinde, mânevî sohbet ve terbiyeden murâd edilen istifâdenin en müşahhas ve mükemmel numûnesi olmuşlardır. Bu sebeple “Sohbet, bir Sünnet-i Müekkede’dir.”[1] diyebiliriz.

Yine bu demektir ki, ibâdet vecdiyle îfâ edilen, feyz ve rûhâniyet dolu her sohbet; aslında Resûlullah Efendimiz’in sohbet meclislerinden günümüze ulaşan bir rahmet esintisi ve asr-ı saâdet neşvesidir.

Resûlullah şöyle buyurmuştur:

Bir grup insan, Allâh’ın evlerinden bir evde toplanır, Allâh’ın Kitâbı’nı okur ve onu aralarında müzâkere ederlerse, üzerlerine sekînet iner, onları rahmet kaplar ve melekler çevrelerini kuşatır. Allah Teâlâ da o kimseleri kendi nezdinde bulunanların arasında zikreder.” (Müslim, Zikr, 38; Ebû Dâvûd, Vitr, 14/1455; Tirmizî, Kırâat, 10/2945)

EN GÜZEL SOHBET

Dolayısıyla en güzel sohbet, âyet-i kerîmeler ve hadîs-i şerîfler muhtevâsında yapılan sohbettir. Cenâb-ı Hak, kullarının bir araya gelerek âyet-i kerîme ve hadîs-i şerîflerle müzeyyen bir sohbet meclisi oluşturmasından hoşnut olur. Bu kullarını kendi katındaki meleklere medheder. Böylece sohbete gelen insanlar, Allah katındaki seçkin meleklerin duâ ve muhabbetine mazhar olurlar.

Bu tür meclislerde bulunanlar, ilâhî affa da yakın olurlar. Rahmet melekleri onların etrafını kuşatarak yerden göğe kadar bir halka içine alır ve onları her türlü kötülük ve tehlikeden muhafaza ederler. Mecliste bulunanların zihinlerine ve gönüllerine açıklık ve ferahlık verirler.

et-Te’vîlâtü’n-Necmiyye isimli eserde şöyle denilmiştir:

Hazret-i Mûsâ ve Hazret-i Hârun’un, İsrâiloğulları’nın kötü muâmelesine rağmen kırk sene çölde onlarla birlikte kalmaları, İsrâiloğulları’nın da bu peygamberlerin Allah katındaki kıymetinin bereketiyle bulutla gölgelenmeleri, kendilerine çölde kudret helvası ve bıldırcın etinin indirilmesi, çok ibretlidir. Bu durum, hem sâlihlerle birlikte olmanın (sohbetin) bereketini hem de fâsıklarla birlikte olmanın kötü tesirini gösteren en güzel misâldir.” (Bursevî, Rûhu’l-Beyân, IV, 516)

[1] Sünnet-i Müekkede: Peygamber Efendimiz’in devamlı olarak yaptığı, sırf bağlayıcı ve kat’î bir emir olmadığını göstermek için nâdiren terk ettiği; farz ve vâcib olmayan amelleri.

Kaynak: Osman Nûri Topbaş

Günlük Hayatta Kullanılan Dini İfadeler Nelerdir

Günlük hayatta kullanılan en genel dini ifade Allah razı olsun ifadesidir. Bu ifade bir kişiden iyilik veya yardım görüldüğünde yardımı yapan kişiye yardımı alan kişi tarafından söylenmektedir. 

 Bir işle uğraşılan kişiye söylenilen günlük hayatta sıklıkla kullanılan dini ifade ise Allah kolaylık versin ifadesidir. Bu ifade işi yapan kişinin işinin kolay hale gelmesi dileğiyle söylenmektedir. 

 Bebeği yeni doğan birine temenni yani bir dilek cümlesi söylenmektedir. Bu dilek cümlesi de günlük hayatta kullanılan dini bir ifadedir. Bu ifadeyi Allah analı babalı büyütsün cümlesi oluşturmaktadır. 

 Alışveriş yaparken bereketin gelmesi amacıyla dini bir ifade söylenmektedir. Bu ifade ise Allah bereket versin ifadesidir. Bu ifadeyi alışveriş yapan kişi değil mal karşılığında parayı alan kişi söylemektedir. Alışveriş yapan kişi de bereketini gör dini ifadesiyle karşılık vermektedir. 

 Hasta olan bir kişi ziyaret edildiğinde ziyaret eden kişi hasta ve yakınlarına Allah şifa versin dini ifadesini kullanmaktadır. Bu ifade hastalığın geçmesinin dileği şeklindedir. 

 Ders çalışan bir öğrenciye ya da bir kişiye Allah zihin açıklığı versin dini ifadesi bir başka kişi tarafından söylenmektedir. Bu ifade de dersi çalışan kişinin zihninin açık olmasını ve kolay öğrenmesi isteğidir. 

 Bir kişi bulunduğu bir yerden ve yanında olduğu kişiden ayrılıyorsa günlük hayatta kullanılan dini ifadeyi Allah'a emanet ol ifadesi oluşturmaktadır. 

 Günlük hayatta tek kelimelik olarak kullanılan dini ifadeler arasında ise maşallah ve inşallah kelimeleri yer almaktadır. Maşallah ifadesi bir olay karşısında sevinç ve şaşkınlık bildirmek için söylenmektedir. 

 İnşallah ifadesi ise Allah izin verirse anlamında kullanılmaktadır. Bu ifade yapılacak olan işin aslında Allah'ın izin vermesi isteğini dile getirmektedir. 

Sıradaki İslami sohbetler

 • Mustafa Özcan Güneşdoğdu - Cürmüm ile geldim sana Mustafa Özcan Güneşdoğdu - Cürmüm ile geldim sana Sene 2002 bu ilahi benim dönüm noktam namaza baslamama sebep oldu.. yaş 36 çok şükür Rabbime bütün ümmet-i muhammede nasip olsun, Mustafa Özcan Güneşdoğdu Cürmüm ile geldim sana ilahi sözleri Ey rahmeti bol padişah Cürmüm ile geldim sana sözleri abdurrahman önül - cürmüm ile geldim sana sözleri Cürmüm ile geldim sana Sözleri Cürmüm ile geldim sana Sözleri kime ait Cürmüm ile geldim sana ilahisi
 • Tövbe Niçin Nasib Olmaz Tövbe Niçin Nasib Olmaz Tövbe Niçin Nasîb Olmaz Kardeşlerim hepinize tavsiyem tefekkür ediniz tefekkurun hayatınızı duzene koymaya buyuk faydaları var gunde bir saat tefekkür imanınızı artırır hatalardan arınmanıza büyük faydaları var gunde bir saat tefekkür ediniz ve herkese tavsiye ediniz Tövbesi kabul olmayan günahlar Gercek tövbe nasıl edilir Allah kimlere tövbe nasip eder Tövbesi kabul olmayan 3 kişi Bilerek günah işleyip tövbe etmek Tövbe nedir Tövbe Etmenin Faydaları Tövbe çeşitleri
 • 18 mart Cuma mesajları 18 mart Cuma mesajları 18 mart 2022 Cuma mesajları burada. beraat kandili sonrasi En güzel ve dualı Cuma mesajları yeni haftada da dini sohbet sitemizde aranıyor. Ramazanın habercisi olarak bilinen Berat Kandili ile de birbirinden anlamlı, hadisli söz ve mesajlar öne çıkıyor. Ellerin semaya yükseldiği bu özel geceye özgü Hayırlı Cumalar ve sözleri ile birlikte mesajlarını islami sohbet sitemizde derledik
 • İslama Dönüş Hikayesi İslama Dönüş Hikayesi islami sohbete İhtiyacı olan herkese ulaştıralım İslamiyet bir hayatı nereden nereye taşır Allah a ve Peygambere uzak bir kalbin içindeki boşluklar nasıl doldurulur, yaralar nasıl tedavi edilir? Dünya bütün zevk ve eğlencelerini bir zehir gibi hayatın merkezine yerleştirirken, insan nasıl doğru yolu bulur
 • Muzaffer Yalçın - Seni Görmeyen Gözü Neyleyim Muzaffer Yalçın - Seni Görmeyen Gözü Neyleyim yorumsuz bir ses bir ilahi bu kadar güzel yorumlanıp söylenebilir harika gerçekten Muzaffer Yalçın Seni görmeyen gözü neyleyim sözleri Muzaffer Yalçın ilahileri Seni görmeyen gözü neyleyim Ya resulallah Seni görmeyen gözü neyleyim ilahisi seni görmeyen gözü neyleyim - mustafa sürmeli indir dur Muzaffer Yalçın Ilahileri indir SENİ Görmeyen Gözü Neyleyim Müziksiz Sözler içten ve insanı şiddetle sarsıp toparlıyor. Allah razı olsun emeği geçen herkesten.
 • Abdurrahman Önül Uçun Kuşlar Abdurrahman Önül Uçun Kuşlar Abdurrahman Önül Uçun Kuşlar dinle indir aramalar Abdurrahman Önül Uçun Kuşlar Medine ye mp3 indir abdurrahman önül den uçun kuşlar medine ye sedat uçan uçun kuşlar medineye sözleri sedat uçan dan uçun kuşlar medine ye sedat uçan uçun kuşlar medineye mp3 indir uçun kuşlar medineye doğru Uçun Kuşlar İlahisi Uçun Kuşlar Medineye Müziksiz
 • Ledün İlmi Diye Bir şey Var mıdır Ledün İlmi Diye Bir şey Var mıdır Ledün İlmi nedir, nasıl öğrenilir İslam Dîninde, En Büyük Âlimlerin Dahî Aklının Alamayacağı Ledün İlmi Diye Bir şey Var mıdır Ledün ilmi, kısaca Allah ın istediği kullarına verdiği, durumların ve olayların arkasında bulunan gayb bilgilerini ve sırları bilme yetisi olarak tanımlanır. Kehf Suresinin 65. ayetinin içinde Hz. Hızıra Allah katında rahmet olarak ledün ilmi bahşedildiği söylenir
 • Cemal Kuru Arafat Dağı Cemal Kuru Arafat Dağı Cemal Kuru Arafat Dağı dinle indir Yıllardır bu ilahi aynı hazla dinleniyor.Allah cemal kurudan razı ola. Arafat dağı ilahisini Arafat Dağı ilahisi sözleri Arafat dağının hikayesi Arafat Dağı Arafat Dağı indir Arafat Dağı Gönül Dağı Arafat dağı nedir Arafat dağı nerede ilahileri bizi kendimize getiriyorsunuz allah razı olsun hocam devam et hocam
 • 20 arkadaşlık hizmeti 20 arkadaşlık hizmeti En iyi arkadaşlık uygulamaları 2023 En iyi arkadaş bulma uygulaması En iyi arkadaşlık uygulamaları sohbet siteleri En iyi arkadaşlık siteleri ücretsiz ve uyelıksız türkiye de en çok kullanılan islami arkadaşlık uygulamaları Türk islami sohbet uygulamaları dini sohbet uygulamaları Ücretsiz dini arkadaşlık uygulamaları
 • Günümüzde yapılan ibadetler Günümüzde yapılan ibadetler Dün akşam benim için çok değerli bir dostum ile sohbet ederken aldığı bir eğitimde iki tip insan olduğundan birinin egoya hizmet eden, diğerinin ise bütüne hizmet eden olduğundan bahsetti