Dini sohbet ne demek

Dini sohbet ne demek

Etiketler Dini sohbet ne demek,Dini Sohbet Eden, Kişi İki Şeye, Dikkat Etmeli
islami sohbet Dini sohbet ne demek
Kategori dini-sohbet
Bu İslami Sohbet Sayfasi 74 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dini Sohbet

Dini sohbet ne demek Hakkında Detaylar

Dini sohbet ne demek islami Sohbet nedir, nasıl olmalıdır Evde Dini Sohbetler Yapmanın Fazileti Nedir ,Sohbetin önemi Dini sohbete nasıl başlanır,Dini Sohbet Eden Kişi İki Şeye Dikkat Etmeli

 

DİNİ SOHBET NE DEMEK

“Sahâbî” ve “sohbet” kelimeleri aynı kökten gelmektedir. Şüphesiz ki bu kelimeler arasındaki mânâ yakınlığı, tesâdüfî değildir. Zira sahâbeyi sahâbe yapan en mühim vesîlelerden biri de, onların Peygamber sohbetinden istifâde bereketine nâil olmuş bulunmalarıdır.

Gerçekten de sahâbe-i kirâm, Resûlullah Efendimiz’e duydukları muhabbet, hürmet ve edep hissiyâtı içinde, mânevî sohbet ve terbiyeden murâd edilen istifâdenin en müşahhas ve mükemmel numûnesi olmuşlardır. Bu sebeple “Sohbet, bir Sünnet-i Müekkede’dir.”[1] diyebiliriz.

Yine bu demektir ki, ibâdet vecdiyle îfâ edilen, feyz ve rûhâniyet dolu her sohbet; aslında Resûlullah Efendimiz’in sohbet meclislerinden günümüze ulaşan bir rahmet esintisi ve asr-ı saâdet neşvesidir.

Resûlullah şöyle buyurmuştur:

Bir grup insan, Allâh’ın evlerinden bir evde toplanır, Allâh’ın Kitâbı’nı okur ve onu aralarında müzâkere ederlerse, üzerlerine sekînet iner, onları rahmet kaplar ve melekler çevrelerini kuşatır. Allah Teâlâ da o kimseleri kendi nezdinde bulunanların arasında zikreder.” (Müslim, Zikr, 38; Ebû Dâvûd, Vitr, 14/1455; Tirmizî, Kırâat, 10/2945)

EN GÜZEL SOHBET

Dolayısıyla en güzel sohbet, âyet-i kerîmeler ve hadîs-i şerîfler muhtevâsında yapılan sohbettir. Cenâb-ı Hak, kullarının bir araya gelerek âyet-i kerîme ve hadîs-i şerîflerle müzeyyen bir sohbet meclisi oluşturmasından hoşnut olur. Bu kullarını kendi katındaki meleklere medheder. Böylece sohbete gelen insanlar, Allah katındaki seçkin meleklerin duâ ve muhabbetine mazhar olurlar.

Bu tür meclislerde bulunanlar, ilâhî affa da yakın olurlar. Rahmet melekleri onların etrafını kuşatarak yerden göğe kadar bir halka içine alır ve onları her türlü kötülük ve tehlikeden muhafaza ederler. Mecliste bulunanların zihinlerine ve gönüllerine açıklık ve ferahlık verirler.

et-Te’vîlâtü’n-Necmiyye isimli eserde şöyle denilmiştir:

Hazret-i Mûsâ ve Hazret-i Hârun’un, İsrâiloğulları’nın kötü muâmelesine rağmen kırk sene çölde onlarla birlikte kalmaları, İsrâiloğulları’nın da bu peygamberlerin Allah katındaki kıymetinin bereketiyle bulutla gölgelenmeleri, kendilerine çölde kudret helvası ve bıldırcın etinin indirilmesi, çok ibretlidir. Bu durum, hem sâlihlerle birlikte olmanın (sohbetin) bereketini hem de fâsıklarla birlikte olmanın kötü tesirini gösteren en güzel misâldir.” (Bursevî, Rûhu’l-Beyân, IV, 516)

[1] Sünnet-i Müekkede: Peygamber Efendimiz’in devamlı olarak yaptığı, sırf bağlayıcı ve kat’î bir emir olmadığını göstermek için nâdiren terk ettiği; farz ve vâcib olmayan amelleri.

Kaynak: Osman Nûri Topbaş

Günlük Hayatta Kullanılan Dini İfadeler Nelerdir

Günlük hayatta kullanılan en genel dini ifade Allah razı olsun ifadesidir. Bu ifade bir kişiden iyilik veya yardım görüldüğünde yardımı yapan kişiye yardımı alan kişi tarafından söylenmektedir. 

 Bir işle uğraşılan kişiye söylenilen günlük hayatta sıklıkla kullanılan dini ifade ise Allah kolaylık versin ifadesidir. Bu ifade işi yapan kişinin işinin kolay hale gelmesi dileğiyle söylenmektedir. 

 Bebeği yeni doğan birine temenni yani bir dilek cümlesi söylenmektedir. Bu dilek cümlesi de günlük hayatta kullanılan dini bir ifadedir. Bu ifadeyi Allah analı babalı büyütsün cümlesi oluşturmaktadır. 

 Alışveriş yaparken bereketin gelmesi amacıyla dini bir ifade söylenmektedir. Bu ifade ise Allah bereket versin ifadesidir. Bu ifadeyi alışveriş yapan kişi değil mal karşılığında parayı alan kişi söylemektedir. Alışveriş yapan kişi de bereketini gör dini ifadesiyle karşılık vermektedir. 

 Hasta olan bir kişi ziyaret edildiğinde ziyaret eden kişi hasta ve yakınlarına Allah şifa versin dini ifadesini kullanmaktadır. Bu ifade hastalığın geçmesinin dileği şeklindedir. 

 Ders çalışan bir öğrenciye ya da bir kişiye Allah zihin açıklığı versin dini ifadesi bir başka kişi tarafından söylenmektedir. Bu ifade de dersi çalışan kişinin zihninin açık olmasını ve kolay öğrenmesi isteğidir. 

 Bir kişi bulunduğu bir yerden ve yanında olduğu kişiden ayrılıyorsa günlük hayatta kullanılan dini ifadeyi Allah'a emanet ol ifadesi oluşturmaktadır. 

 Günlük hayatta tek kelimelik olarak kullanılan dini ifadeler arasında ise maşallah ve inşallah kelimeleri yer almaktadır. Maşallah ifadesi bir olay karşısında sevinç ve şaşkınlık bildirmek için söylenmektedir. 

 İnşallah ifadesi ise Allah izin verirse anlamında kullanılmaktadır. Bu ifade yapılacak olan işin aslında Allah'ın izin vermesi isteğini dile getirmektedir. 

Sıradaki İslami sohbetler

  • islam isminin anlamı islam isminin anlamı İslami sohbet Yusuf islam isminin anlamı nedir Yusuf islam ne demek Yusuf islam ismi Kuranda geçiyor mu
  • kandilinde oruç tutulur mu kandilinde oruç tutulur mu Son günlerde Kandillerin yaklaşmasi ile birLikte Google aramalarinda Mevlid kandilinde oruç tutulur mu diyanet, Mevlid Kandilinde tek gün oruç tutulur mu diye aramalarin çoğaldiğini gormekteyiz Buna istinaden Güzel bir yazi hazirladık
  • Ağlatan Dini sohbet Ağlatan Dini sohbet Allah hepimize imanla ölmeyi nasip etsin inşallah Ağlatan Dini sohbet En Güzel Dini Vaazlar Dini Sohbetler Vaaz Kadınlarla ilgili Dini sohbetler yazılı Ölüm hikayeleri kısa Rahatlatan Dini sohbetler Allah korkusundan ağlayan dini hikayeler,Geylani KARAASLAN HOCAMIZDAN sizler için özel hazirladiğimiz sohbetin devamiinin gelmesini istıyrosaniz bızı takip etmeyi unutmayın sevgili islami sohbet severler
  • Dini sohbet ne demek Dini sohbet ne demek Dini sohbet ne demek islami Sohbet nedir, nasıl olmalıdır Evde Dini Sohbetler Yapmanın Fazileti Nedir ,Sohbetin önemi Dini sohbete nasıl başlanır,Dini Sohbet Eden Kişi İki Şeye Dikkat Etmeli
  • Sohbet dinlemenin sevabı Sohbet dinlemenin sevabı Sohbet dinlemenin sevabı,sohbet dinle dini sohbet konuları sohbetin önemi sohbet meclisinde bulunmanın fazileti sohbetin fazileti hakkında hadisler sohbetin önemi ile ilgili hadisler sohbet dinlemenin önemi dini sohbetin önemi ilim meclisinde bulunmanın önemi online dini sohbet dini sohbet sohbet videosu izlemek sevap mı internetten sohbet dinlemenin sevabı var mıdır fetva öğren
  • Cuma mesajları sözleri. Cuma mesajları sözleri. en güzel 15 Ekim Cuma mesajları sözleri.Birbirinden güzel Cuma mesajları anlamlı sözleri 2021! Kısa uzun Cuma mesajı.Birbirinden güzel anlamlı Cuma mesajları sözleri araştırılan konulardan birisi oldu. Cuma günleri mesaj gönderme geleneği devam ediyor. Müminler ,sevdiklerine veya arkadaşlarına sosyal medya üzerinden mesaj gönderiyor ve onların Cuma günlerini tebrik ediyor..
  • Canlı Saray Canlı Saray Canlı Saray kameralı islami sohbet odaları omegla görüntülü dini sohbet siteleri. Omegle ve dini chat özel islami chat odalarda dini sohbetin tadını çıkarın
  • görüntülü sohbetler görüntülü sohbetler görüntülü sohbet,Omegle Görüntülü Sohbet güvenilir tanışma siteleri Cep telefonunda görüntülü sohbet islami Müslüman kapalı arkadaş bul,sohbet odalarımıza ücretsiz bağlanarak, random görüntülü chat ve sesli sohbet eğlencesine katılabilirsiniz.
  • Sesli dini sohbet siteleri Sesli dini sohbet siteleri Sesli dini sohbet siteleri İslami Sohbet Ve dini Chat Kullanicilarının oldukça yaygın olarak kullandiği bir sistemdir. Bu tarz Dini sohbet odalarinda ücretsiz chat görüntülü sohbet ve görüşmeler yapılmaktadır.Merak eden ziyaretçielrimiz İçin Sevdiklerinizle, hasretini çektiklerinizle anında iletişim kurabilirsiniz.
  • İslami sohbet Kanal 7 İslami sohbet Kanal 7 İslami sohbet Kanal 7 Ücretsiz islami arkadaşlık sitesi şifresiz bedava muhabbet edebilir,üye olmadan kanal 7 chat hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Kanal7 dini Sohbet ile Ücretsiz islami sohbet etmeye doyamayacaksınız